Har du båd?

SKS bådejerudvalg opbygger et netværk for bådejere i Skovshoved Havn under mottoet ”Kend din nabo”. Som medlem i klubben kan du registrere din båd i vores netværk og din stemme vil blive “hørt” i havnens bestyrelse.

Vi opfordrer bl.a. til at have opmærksomhed på naboernes båd og alle øvrige både. Især de der viser en SKS-stander i riggen eller som streamer på båden. Vi advarer hinanden om ekstreme vejrforhold som vandstand og farlige situationer i havnen.

Husk: Vi er altid åbne for dine ideer og forslag til aktiviteter og forbedrede forhold i havnen samt din interesse for selv at deltage i udvalget.

En nøglebrik til dig som medlem
Få adgang til vores dejlige faciliteter på havnen og vær en del af et sejler-netværk, hvor alle deler glæden ved at sejle. Vi har sejlerhuset som har køkken og undervisningslokale, omklædning og bad, samt udendørs grill. Lokalet kan udlånes efter aftale.

Se hvor klubbens faciliteter er: Link til havnekortet.

Velkommen som bådejer i klubben.

 

MULIGHEDER FOR SEJLADS

Sejlerskole

Lær at sejle

Ungdom

Vild med vand?

J/70 sejlads og kapsejlads

Hobie Cat

Øresunds største fleet

Sailing Concept

Firmasejlads

Klubbens flåde af både

Lej en båd

Er du bådejer – så er SKS noget for dig

Vi tilbyder brug af vores faciliteter på havnen, herunder bl.a. brug af Sejlerhuset med køkken, opholdsrum, omklædning og bad og klublokalet i forbindelse med Sejlklubbernes Spisehus, hvor du som medlem også får rabat.

Vi repræsenterer dig i havnebestyrelsen, så din stemme bliver hørt om stort og småt på havnen. Vi er altid åbne for idéer og forslag.

Vi har et godt fællesskab, snakker sammen og holder øje med hinandens både. Sæt en SKS-stander i riggen (udleveres gratis til medlemmer) eller en streamer på båden, så bliver der holdt ekstra øje med din båd. Vi advarer og hjælper også hinanden i forbindelse med ekstreme vejrforhold som f.eks. ekstra høj vandstand og/eller storm.

Klubben kan som medlem af Dansk Sejlunion give dig adgang til yderligere viden, kurser og ressourcer fra dem og adgang til at stille op i forskellige kapsejladser landet over.

Velkommen som bådejer i klubben.

Har du prøvet Sejlklubbernes Spisehus?

De nye værter hedder Peter og Stephanie og er henholdsvis uddannet kok og tjener. De har begge drevet bl.a. Glyptotekets Café i 8 år og været en del af branchen i mange år. De brænder begge to for det gode køkken med friske danske råvarer.

Som Peter siger: ”Det skal være hyggeligt og uformelt at besøge Spisehuset og vores lille Take-away Café. Vi glæder os til at servere klassisk dansk og fransk mad til sejlere og andre gode folk”

Medlemmer af SKS kan få dagens ret eller en burger og en øl eller vand til en særlig klubpris. Ring for bordbestilling her: 39 64 30 46

Information og menu: sejlklubbernesspisehus.dk

Følg med

 

Følg vores Facebook-side for de nyeste nyheder og begivenheder

 

Vores partnere

Bliv partner

Vores partnere

Bliv partner

Skriv til os

40 21 61 05