Temaaften 21. februar 2024 med vores 49’er sejlere Frederik Rask og Jakob Precht


Meget positiv og velbesøgt temaaften
Formanden Kim bød velkommen til medlemmer og gæster.
Ungdomsafdelingen
 
Forældrerepræsentant Søren Schmidt Morgen i Skovshoved Sejlklubs ungdomsafdeling fortalte om den store tilgang i ungdomsafdelingen og de mange tiltag der planlægges og arrangeres i og omkring Jollehuset og på havet, om stævner og grillaftener på rampen.
Søren fortalte om ungdomsafdelingens årlige aktiviteter og om at ungdomsudvalget ser frem til den kommende sæson.
Træner, ungdomsleder og ungdomsudvalget med forældre på sidelinjen er et stærkt team, der får aktiveret klubbens yngste medlemmer på bedste vis.
Besøg af klubbens OL-håb!
Et par dage før 49’er-sejlerne Frederik Rask og Jakob Precht tog til Lanzarote, hvor OL-udtagelserne endeligt afgøres, fortalte de om deres OL-projekt ved årets anden temaaften i klubben.
image0.jpeg
Frederik og Jakob fortalte levende om deres vej mod OL. Med op- og nedture og store udfordringer på kapsejladsbanenerne. De fortalte også om, hvor komplekst og krævende et sådan projekt er. Ikke kun på vandet, omkring jollen og teamwork. Også omkring alt det praktiske, vinderpsykologi og hvor mentalt udfordrende det er med en sådan årelang intensiv OL-kampagne.
Teamet har siden årsskiftet trænet med de tyske 49’er sejlere ved Lanzarote og føler sig klædt godt på til VM, som afholdes fra 5. til 10. marts. Jakob, som tidligere har deltaget ved OL i Tokyo gav udtryk for, at teamets formkurve er god, og at han ikke har været så mental klar til et stævne som nu.
Frederik sluttede præsentationen med at takke SKS og SIF Gruppen for opbakning. Ikke mindst SIF Gruppen, som er økonomisk har muliggjort projektet. I den forbindelse skal det understreges, at vi søger efter medsponsorer til OL-projektet til den sidste del af kampagnen. Har du derfor ideer til potentielle sponsorer, kontakt klubbens OL-støttegruppe.
image0.jpeg
God vind til Frederik og Jakob.

MULIGHEDER FOR SEJLADS

Sejlerskole

Lær at sejle

Ungdom

Vild med vand?

J/70 sejlads og kapsejlads

Hobie Cat

Øresunds største fleet

Sailing Concept

Firmasejlads

Klubbens flåde

Lej en båd

Er du bådejer – så er SKS noget for dig

Vi tilbyder brug af vores faciliteter på havnen, herunder bl.a. brug af Sejlerhuset med køkken, opholdsrum, omklædning og bad og klublokalet i forbindelse med Sejlklubbernes Spisehus, hvor du som medlem også får rabat.

Vi repræsenterer dig i havnebestyrelsen, så din stemme bliver hørt om stort og småt på havnen. Vi er altid åbne for idéer og forslag.

Vi har et godt fællesskab, snakker sammen og holder øje med hinandens både. Sæt en SKS-stander i riggen (udleveres gratis til medlemmer) eller en streamer på båden, så bliver der holdt ekstra øje med din båd. Vi advarer og hjælper også hinanden i forbindelse med ekstreme vejrforhold som f.eks. ekstra høj vandstand og/eller storm.

Klubben kan som medlem af Dansk Sejlunion give dig adgang til yderligere viden, kurser og ressourcer fra dem og adgang til at stille op i forskellige kapsejladser landet over.

Velkommen som bådejer i klubben.

Har du prøvet Sejlklubbernes Spisehus?

De nye værter hedder Peter og Stephanie og er henholdsvis uddannet kok og tjener. De har begge drevet bl.a. Glyptotekets Café i 8 år og været en del af branchen i mange år. De brænder begge to for det gode køkken med friske danske råvarer.

Som Peter siger: ”Det skal være hyggeligt og uformelt at besøge Spisehuset og vores lille Take-away Café. Vi glæder os til at servere klassisk dansk og fransk mad til sejlere og andre gode folk”

Medlemmer af SKS kan få dagens ret eller en burger og en øl eller vand til en særlig klubpris. Ring for bordbestilling her: 39 64 30 46

Information og menu: sejlklubbernesspisehus.dk

Følg med

 

Følg vores Facebook-side for de nyeste nyheder og begivenheder

 

Vores sponsorer

Bliv sponsor

Vores sponsorer/støtter

Bliv sponsor

Skriv til os

40 21 61 05